Anasayfa > Basın Merkezi > 2019 > Mayıs > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (5/2019)

Geçtiğimiz iki hafta içinde Suriye'nin kuzeybatısında 12 çocuk öldürüldü


UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore tarafından yapılan açıklama

NEW YORK, 4 MAYIS 2019 – “Askerden arındırılmış bölgede şiddet tırmanmaya devam ederken 20 Nisan’dan bu yana Suriye’nin kuzeybatısında en az 12 çocuk yaşamını yitirdi.

“Nisan ayı içinde 30 binden fazla insan şiddetten kaçmak amacıyla evlerini terk etmek zorunda kaldı.

 “Gelen haberlere göre yakınlarda isabet alıp tahrip olan dört sağlık tesisi bugün hizmet veremez durumda. Böylece binlerce kişi yaşam kurtarıcı sağlık hizmetlerine erişemez duruma geldi. İdlib ve Hama’da ise okulların da saldırılar sonucunda hasar gördüğü belirtiliyor.

 “Son iki gün içinde yoğunlaşan çatışmalar nedeniyle sahada görev yapan ortaklarımız Hama’nın kuzeyinde ve güney İdlib’de yürütülen temiz su, yeterli sanitasyon ve hijyen sağlama programlarına ara vermek zorunda kalmıştır. En az 5.500 kişi tamamen susuz durumda bulunmaktadır. Hizmetler, ancak güvenlik koşulları iyileştiğinde başlayabilecektir.

 “UNICEF ekipleri temel destek sağlama amacıyla ortaklarıyla yakın işbirliği içinde çalışmaktadır; ne var ki çatışmalar sona ermedikçe yapılabilecekler sınırlı kalacaktır. Çatışmanın taraflarına ve bu taraflar üzerinde etkisi olanlara bir kez daha çocukların her durumda korunmaları çağrısında bulunuyoruz. Çocukların öldürülmeleri ve yaralanmaları çocuk haklarının ağır ihlali anlamına gelir. Sağlık, su ve eğitim tesisleri dâhil olmak üzere sivil altyapı hedef alınmamalı, saldırılara maruz kalmamalıdır.”

 #######

UNICEF hakkında


UNICEF dünyadaki en dezavantajlı çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu yerlerinde çalışmalar yapmaktadır. 190 ülkede ve bölgede, her yerde, herkes için daha iyi bir gelecek kurmak için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklarla ilgili çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: http://www.unicef.org.

UNICEF’i  Twitter ve Facebook’tan izleyin.

Daha fazla bilgi için: 

Sema Hosta, UNICEF Türkiye, +90 312 454 1010, shosta@unicef.org

Najwa Mekki, UNICEF New York, +1917 209 1804, nmekki@unicef.org