UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (8/2015)

Yemen'deki Çatışmalar: Ölen çocuk sayısı bini aştı


SANAA, 19 Ağustos 2015 – UNICEF tarafından yayınlanan rapora göre Yemen’de ülkeyi kasıp kavuran çatışmaların doğrudan sonucu olarak her gün ortalama sekiz çocuk ölüyor ya da sakat kalıyor. 

Yemen: Tehdit Altındaki Çocukluk” başlıklı raporda yaklaşık dört ay önce tırmanan şiddet olayları sonucunda bugüne dek 400 kadar çocuğun öldüğü, 600 kadarının da yaralandığı belirtilmektedir.

Büyük ölçüde aksayan sağlık hizmetleri, çocukların yetersiz beslenmesinin artması, kapanan okullar ve çatışan grupların silah altına aldığı çocuk sayısının artması, Arap dünyasının bu en yoksul ülkesini bugün pençesine alan savaşın yol açtığı sonuçlar arasındadır.

UNICEF Yemen Temsilcisi Julien Harneis’in sözleriyle, “Bu çatışmalar, Yemenli çocuklar açısından özel bir trajedi oluşturmaktadır. Çocuklar bombalar ya da kurşunlarla yaşamını yitirmekte, hayattakiler ise giderek büyüyen hastalık ve yetersiz beslenme gibi tehditler altında yaşamaktadır. Bu durumun sürüp gitmesine izin verilemez.”
Rapor, durumun çocukların yaşamı açısından halen getirdiği yıkımın ötesinde gelecek açısından da ürkütücü sonuçlara gebe olduğunu vurgulamaktadır.

Ülkede yaklaşık 10 milyon çocuk –ülkedeki 18 yaş altı nüfusun yüzde 80’i- acilen insani yardıma ihtiyaç duymaktadır. 1,3 milyonu aşkın insan evlerini terk etmek zorunda kalmıştır.

Yemen: Tehdit Altındaki Çocukluk” çocukların içinde bulundukları krizin farklı boyutlarını şöyle özetlemektedir:
  • Çatışmaların tırmandığı Mart ayından bu yana en az 398 çocuk ölmüş, 605 çocuk da yaralanmıştır. 
  • 2015 yılında teyit edilen bilgilere göre silahlandırılan ya da çatışmalarda kullanılan çocukların sayısı iki kattan fazla artış göstermiştir (2014 yılında 156 iken bugün 377).
  • 26 Mart’tan bu yana 900 sağlık tesisi kapanmıştır ve 15,2 milyon insan temel sağlık hizmetlerinden yararlanamamaktadır.
  • Yılın sonuna kadar muhtemelen 1,8 milyon kadar çocuk yetersiz beslenmenin bir biçimine maruz kalacaktır.
  • Yakıt kıtlığı, tahrip olan altyapı ve güvenliğin çökmesi nedeniyle 20,4 milyon insan temiz su ve sanitasyon açısından yardıma muhtaç durumdadır.
  • Yaklaşık 3.600 okul kapanmıştır ve bu durum 1,8 milyonun üzerinde çocuğu etkilemektedir.
 
UNICEF çatışmaların başlamasından bu yana Yemen’deki insani yardım çalışmalarının merkezinde yer almaktadır. UNICEF görevlileri temiz su temini, yetersiz beslenmeye maruz çocukların tedavisi, bu arada ishal, kızamık ve zatürre gibi hastalıklara karşı mücadele dâhil olmak üzere çocukların yaşamını kurtaracak ve ihtiyaçlarını karşılayacak müdahaleler için ülkenin dört bir yanında çalışmaktadır.

UNICEF geçtiğimiz altı ay içinde çatışmaların yarattığı dehşetle baş edebilmeleri için 150 binden fazla çocuğa psikolojik destek vermiştir. 280 bin kişiye de patlamamış mühimmat ve mayın tehlikesinden nasıl kaçınabilecekleri konusunda eğitim verilmiştir.

Büyük ihtiyaçla doğru orantılı olarak UNICEF çalışmalarında kaynak sıkıntısı çekilmektedir. Kuruluş 182,6 milyon dolar kadar kaynak sağlanması çağrısında bulunmuşken bugüne dek bunun yalnızca yüzde 16’sı sağlanabilmiştir. Sonuçta, UNICEF’in dünyanın çeşitli bölgelerindeki yardım çalışmaları arasında Yemen kaynak sıkıntısının en fazla duyulduğu ülkedir.

Harneis sözlerini şöyle tamamlamıştır: “Büyük ihtiyaç içindeki çocuklara ulaşabilmemiz için acilen kaynak gerekiyor, bir kenarda durup çocukların bu insani felaketin sonuçlarına katlanmalarına göz yumamayız.”
UNICEF çatışmanın tüm taraflarına yönelik olarak yaptığı uluslararası insani hukuk çerçevesindeki yükümlülüklerini yerine getirme, sivilleri ve okul, su ve sağlık tesisleri gibi yaşamsal altyapılara yönelik saldırılarını durdurma çağrısını bir kez daha yinelemektedir. UNICEF, çatışmalara bir an önce ve kalıcı biçimde son verilmesi gerekliliğini yeniden vurgulamaktadır.
 
############

Editörlere not: 

UNICEF hakkında: UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.

Daha fazla bilgi için:

Rajat Madhok, UNICEF Yemen, rmadhok@unicef.org  +967 712 223 001
Bismarck Swangin, UNICEF Yemen, bswangin@unicef.org+962 790 157 636
Simon Ingram, UNICEF Amman, singram@unicef.org +962 6 550 2407
Rose Foley, UNICEF New York, rfoley@unicef.org, +1 917 340 2582