Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Eylül > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (9/2015)

UNICEF GENEL DİREKTÖRÜ ANTHONY LAKE'İN SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HEDEFLERİNİN KABUL EDİLMESİNE İLİŞKİN AÇIKLAMASI

NEW YORK, 25 Eylül 2015 – “Bugün alınan karar; bir dönemin kapanışına ve aynı zamanda yeni bir dönemin başlangıcına işaret etmektedir. Bu dönem, verilen sözlerin hayata geçirileceği bir dönemdir.”
devamı

UNICEF'in, AB Tarafından Düzenlenen Mülteci ve Göçmen Krizi Zirvesine İlişkin Açıklaması

NEW YORK / CENEVRE / BRÜKSEL, 23 Eylül 2015 –UNICEF, Avrupa Birliği tarafından, mültecilerin birlik içerisindeki ülkelerde yaptıkları yolculuk sırasında, en önemli öncelik olarak çocukların yüksek yararının gözetilmesinin belirlenmesini ve çocukların sağlık ve korunma ihtiyaçlarının en özen gösterilmesi gereken konular olduğunun vurgulanmasını memnuniyetle karşılamaktadır. 
devamı

UNICEF ve WFP, Suriye Krizi için Avrupa Birliği Güven Fonu'nun yeni desteğiyle Türkiye'deki binlerce Suriyeliye ulaşacak

14 Eylül 2015, ANKARA– Yeni oluşturulan Avrupa Birliği Madad Fonu aracılığıyla Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP)’nın insani yardım faaliyetlerine yapılacak 17,5 milyon Euro tutarında katkı dolayısıyla bugün bir tören düzenlendi. Suriye’deki krize müdahale kapsamında yapılan bu yardım vesilesiyle UNICEF, WFP ve Avrupa Birliği Delegasyonu ortaklığında düzenlenen etkinlikte Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Türk Kızılay’ı, Milli Eğitim Bakanlığı ve AB üyesi ülkelerin üst düzey temsilcileri bir araya geldi.  
devamı

UNICEF Avrupalı liderlere mülteciler ve göçmenlere yönelik yeni taahhütlerini çocuklar için hemen yaşama geçirmeleri çağrısında bulundu

New York, 11 Eylül 2015- UNICEF, Avrupalı liderlerin mültecilerin ve göçmenlerin desteklenmesine yönelik artan taahhütlerini memnuniyetle karşılamaktadır. Çocukların tam olarak korunabilmeleri açısından bunlar şimdi tüm AB üyesi ülkelerin hızla harekete geçmelerini gerektiren taahhütlerdir. 
devamı

UNICEF uyardı: Suriye ve bölgedeki insani ihtiyaçlar karşılanmadıkça Avrupa'daki çocuk mülteciler krizi daha da büyüyecek

New York, 10 Eylül 2015– UNICEF bugün yaptığı açıklamada, Suriye’de devam eden çatışmalara son verilmedikçe ve şiddetten etkilenen milyonlarca insanın ihtiyaçları karşılanmadıkça Avrupa’daki mülteci ve göçmen krizinin daha da kötüye gideceğini belirtti. 
devamı

UNICEF: Mülteci çocuklar için "şimdi" birlikte hareket edilmesi gerekiyor

NEW YORK/CENEVRE, 5 Eylül 2015 – UNICEF bugün yaptığı açıklama ile Avrupa'nın on binlerce mülteci çocuğa kış gelmeden koruma ve bakım hizmetleri sağlayabilmesi için kısa bir zamanı var dedi.
devamı

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake'in Avrupa'daki göçmen çocuklar ve mülteci krizine ilişkin açıklaması

NEW YORK, 3 Eylül 2015 - "Cansız bedenleri Avrupa sahillerine vuran, sınırdan geçmeye çalışırken kamyon kasasında boğularak ölen, çaresizlik içindeki aileleri tarafından dikenli teller üzerinden geçirilmeye çalışılan çocukların yürek burkan görüntüleri...
devamı

Avrupa'da sığınma arayışında eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya topraklarından geçen kadın ve çocuk sayısı üç ayda üç katına çıktı

CENEVRE/ÜSKÜP, 2 Eylül 2015– UNICEF tarafından dün yapılan açıklamaya göre,  geldikleri ülkelerdeki şiddetten kaçarak Avrupa’da sığınma arayan ve bu amaçla eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya topraklarından geçen kadın ve çocuk sayısı son üç ay içinde üç kat arttı. 
devamı

Çatışmalar Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da 13 milyon çocuğu okulundan yoksun bıraktı

AMMAN, 3 Eylül 2015- UNICEF tarafından bugün açıklanan rapora göre Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da giderek tırmanan çatışmalar ve siyasal kargaşa nedeni ile 13 milyondan fazla çocuk okula gidemiyor.
devamı