Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Mart > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (3/2015)

Krizin 4. yıldönümünde Türkiye'deki Suriyeli çocuklar gelecek umutlarını anlatıyor

TÜRKİYE, Mart 2015 - Suriye’de yaşanan kriz beşinci yılına girerken, ülke içerisindeki 5.6 milyondan fazla çocuğun durumu hala vehametini korumaya devam ediyor. Ülke içindeki fiili çatışmalar ve benzeri nedenlerden dolayı insani yardım kuruluşlarının erişiminin güçlükle sağlandığı bölgelerde yaşayan yaklaşık 2 milyon çocuk da bu rakama dâhil. Halen 2.6 milyon civarında Suriyeli çocuk okula gidemiyor.
devamı

UNICEF'in yenilenmiş veri web sayfaları yoluyla çocuklarla ilgili en güvenilir ve güncel istatistiklere daha kolay erişim


GAZETECİLERE NOT

 

UNICEF’in yenilenmiş veri web sayfaları yoluyla çocuklarla ilgili en güvenilir ve güncel istatistiklere daha kolay erişim devamı

Dünya Su Günü: Günümüzde yaklaşık 750 milyon kişinin yeterli içme suyuna erişimi yok- UNICEF


İçme suyu sağlanmasında küresel düzeyde kaydedilen büyük ilerlemeye rağmen, ulaşılan kazınımlar en dezavantajlı grupların ihtiyacını karşılamaya yetmiyor.devamı

UNICEF'ten Suriyeli çocuklara yeni bir eğitim merkezi

NİZİP/GAZİANTEP, 18 Mart 2015 – Bugün, Gaziantep’in Nizip ilçesinde Suriyeli çocuklara yönelik yeni bir eğitim merkezi açıldı. Bu eğitim merkezi, AFAD ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın işbirliğinde Lüksemburg Devleti’nin mali katkıları ve UNICEF’in desteği ile inşa edildi. 10 ilköğretim, 2 anaokulu olmak üzere 12 sınıftan oluşan Nizip Geçici Eğitim Merkezi 1080 öğrencilik kapasiteye sahip.
devamı

Çocuklar için Gökyüzü Projesi ile UNICEF logolu balon şimdi Türkiye'de

ANKARA, 17 Mart 2015–UNICEF logolu sıcak hava balonu, bugün Ankara’da aralarında engeli olan çocukların da bulunduğu 100’ü aşkın çocuğun katılımıyla şişirildi. UNICEF’in destek verdiği Flying High for Kids Projesi kapsamında 100’den fazla ülkeyi dolaşacak olan sıcak hava balonu çocuk hakları konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor.  
devamı

UNICEF: Suriye ve Irak'taki çatışmalardan 14 milyon çocuk etkilendi


Suriye krizi beşinci yılına girerken, ergenlik çağındaki gençlere daha çok destek olunması gerekiyor devamı

Suriyeli çocuklar için nasıl bir gelecek?

Suriyeli çocuklar için nasıl bir gelecek?  Anthony Lake
Bu ay Suriye’deki çatışmalar beşinci acımasız yılına girmiş olacak.


devamı

Türkiye'de UNICEF yeni temsilcisi Philippe Duamelle'ye hoşgeldiniz diyor

Fransa Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Birleşmiş Milletler içindeki 20 yıldan fazla deneyimini Türkiye’ye taşıyan Sayın Philippe Duamelle, UNICEF Türkiye Temsilcisi olarak görevine Şubat 2015’te başlamıştır.
devamı

BM: Kadın güçlensin ki insanlık güçlensin

8 Mart, Ankara (BM Türkiye) -Dünya Kadınlar Günü kadınların eşitlik, adalet ve barış için bir araya gelmelerinin öyküsüdür. Tüm dünyada kutlanan Dünya Kadınlar Günü kadınların daha iyi bir dünya için verdikleri asırlık köklere sahip bir mücadelenin adıdır. Ancak, bugüne kadar bu yolda elde edilen kazanımlar kadına karşı şiddetin tehtidi altında bulunuyor. Ne yazık ki, kadına karşı şiddet dünyanın her yerinde ve toplumların her kesiminde görülebilen yaygın bir insan hakkı ihlali.  20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın öldürülmesi de bu şiddetin ne kadar ciddi olduğu ve acilen etkin önlemlerin hayata geçirilmesi ile sonlandırılması gerektiğini gözler önüne seriyor. 
devamı

UNICEF İyi Niyet Elçisi ve Türk Oyuncu Tuba Büyüküstün'den Zaatari mülteci kampındaki Suriyeli çocuklara ziyaret

ZA’ATARI, Ürdün, 4 Mart 2015- UNICEF’le beraber, Ürdün’de bulunan Zaatari mülteci kampına gerçekleştirdiği günübirlik ziyaret sırasında, Lamis rolüyle ün kazanan Türk oyuncu Tuba Büyüküstün, ülkelerini yaklaşık 4 yıldır devam eden savaş nedeni ile terk etmek zorunda kalan Suriyeli kız çocuklarıyla bir araya geldi.
devamı