Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Ekim > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (10/2015)

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake'in Yemen'deki Hastane Saldırısına İlişkin Açıklaması

NEW YORK, 27 Ekim 2015 – “Yemen Saada’da bir hastaneye yönelik olarak yapıldığı bildirilen saldırıyla birlikte, şiddetin tırmandığı Mart ayından bu yana hedef alınan sağlık kuruluşu sayısı 39’a ulaştı. Daha pek çok sağlık kuruluşu da ciddi tıbbi malzeme, elektrik, petrol ve su sıkıntısı nedeniyle hizmetlerini sürdürememe tehdidiyle karşı karşıya bulunuyor.” 
devamı

UNICEF'in mülteciler için yaptığı çağrı üzerine MTV yaşamsal önemdeki yardımların toplanması ve farkındalık yaratılması çalışmalarına yardımcı oluyor

MİLANO, 25 Ekim 2015 – MTV, bugün Milano’da gerçekleştirilen ve tüm dünyada milyonlarca izleyiciye ulaşan 2015 MTV Avrupa Müzik Ödülleri töreninde UNICEF’in Mülteci Krizinde Yardım Çağrısına desteğini açıkladı.
devamı

Dünya Çocuk Felci Günü: Çocuk felci hastalığına yakalanan çocuk sayısı her zamankinden daha az

NEW YORK/CENEVRE, 23 Ekim 2015– Çocuk felci hastalığının tarihinde, bu kadar az sayıda ülkede bu kadar az sayıda çocuğun felce yol açan bu virüse yakalandığı başka hiçbir dönem olmamıştı. Dünya Çocuk Felci günü öncesinde UNICEF tarafından yapılan açklamada, bu olumlu gelişmeye karşın vaka sayısı sıfıra ininceye kadar mücadeleden vazgeçilmemesi gerektiği vurgulandı. 
devamı

UNICEF: Temizlik önlemlerine ulaşamamak yeni Kalkınma Gündemini tehlikeye düşürebilir


El yıkama oranları düşük gelirli ülkelerde en alt düzeylerde


NEW YORK, 15 Ekim 2015 – UNICEF’in belirttiğine göre çocuk sağlığı açısından kanıtlanmış yararlarına karşın ellerin sabunla yıkanması alışkanlığı pek çok ülkede tehlikeli ölçülerde düşük düzeyde. 

devamı

Adana'da Suriyeli çocuklar için yeni bir okul açıldı

ADANA, 9 Ekim 2015 – Suriyeli çocuklar için yeni bir okul bugün Adana’da açıldı. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)’nın koordinasyonunda UNICEF’in teknik desteği inşa edilen okul, Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti (ABD) tarafından finanse edildi. 20’si ilköğretim, 4’ü ise okul öncesi eğitim için olmak üzere 24 dersliğe sahip merkez 1.452 öğrenciye eğitim verecek. UNICEF bugüne dek 77 okulun inşasını ve yeniden donatımını desteklemiş bulunuyor. Adana eğitim merkezi gibi, Suriye krizinin başlangıcından itibaren UNICEF tarafından yeni inşa edilen 31 okuldan 13’ü ABD Hükümeti’nin finansal desteği ile gerçekleştirildi. 
devamı

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake'in, UNICEF'in Nobel Barış Ödülü almasının 50. yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklama

NEW YORK, 6 Ekim 2015 – UNICEF’in ikinci Genel Direktörü Henry Labouisse 1965 yılında Nobel Barış Ödülü’nü UNICEF adına kabul ederken şunları söylemişti: “Bugünün çocuklarının refahı, yarınki dünyanın barışıyla kopmaz bağlara sahiptir.” Bugün, giderek artan bir kargaşa ortamında bu sözler bir kez daha gerçeği yansıtmakta ve hepimize hitap etmektedir. 
devamı

Türkiye'de yaşayan yüzbinlerce Suriyeli çocuk için okul zili çaldı

ANKARA, 2 Ekim 2015- Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı illerde Suriyeli çocukların eğitime erişimini artırmak, bu bölgelerde eğitimlerine devam eden en dezavantajlı Türkiyeli ve Suriyeli çocukları desteklemek ve eğitimin niteliğini artırmak amacıyla hazırlanmış ve hazırlanacak olan İl Eylem Planları (İEP) Millî Eğitim Bakanlığı ile UNICEF Türkiye Temsilciliği tarafından Suriyeli çocuklarında gittiği Fatih Sultan Mehmet İlkokulu’nda tanıtıldı.
devamı

Suriye Krizi nedeniyle güç durumda kalan 2 milyonu aşkın çocuk için daha güvenli eğitim

New York / Brüksel, 1 Ekim 2015 –Suriye’deki çatışmalar nedeniyle yaşamları paramparça olan 2 milyonu aşkın çocuk, Avrupa Birliği (AB) ile UNICEF arasında bugün imzalanan bir anlaşmayla daha fazla eğitim imkanına kavuşacak. 
devamı