Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Şubat > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (2/2014)

Çocuk felci aşısı kampanya turları eksik kalan illerde de tamamlandı

OSMANİYE, Türkiye - Şubat 2014 Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından, UNICEF işbirliği ile, oluşabilecek bir çocuk felci (polio) salgınına karşı ülke genelinde tedbir almak amacıyla gerçekleştirilen aşı kampanyası, eksik kalan illerde ki aşılama faaliyetlerinin de tamamlanmasının ardından başarıyla sonuçlandı.
devamı

UNICEF Nijerya'nın kuzeydoğusunda öğrencilerin öldürülmesini kınadı

DAKAR, Senegal, 26 Şubat 2014 – UNICEF, Nijerya’da Yobe Eyaletindeki Federal Hükümet Okulu’nda yaşları 13 ile 17 arasında değişen yaklaşık 45 çocuğun kimliği belirlenemeyen silahlı kişiler tarafından acımasızda öldürülmesini şiddetle kınadı. 
devamı

UNICEF acil durum bölgelerindeki 59 milyon çocuk için 2,2 milyar dolar yardım çağrısında bulundu

CENEVRE, 21 Şubat 2014 – UNICEF bugün, 2014 yılında 85 milyon kişiyi kapsayacak yaşam kurtarıcı insani yardımlar için yaklaşık 2,2 milyar dolar tutarında kaynak sağlanması çağrısında bulundu. Yardım ulaştırılacaklar arasında, 50 ülkede silahlı çatışma, doğal afet ve karmaşık acil durumlar gibi olağandışı koşullarla karşılaşan 59 milyon çocuk da yer alıyor.

devamı

Ankara'da savaşın izlerini yüzünde taşıyan Suriyeli bir çocuk: Cumana

ANKARA, Türkiye, Şubat 2014 - Savaşın izleri; evlerini, okullarını,  oyuncaklarını, arkadaşlarını geride bırakarak komşu bir ülkeye sığınmak zorunda kalan Suriyeli çocukların zihinlerinden yıllar sonra bile silinmeyecek şüphesiz. Ancak içlerinden bazıları bu izleri hem zihinlerinde hem de bedenlerinde taşımak zorunda. Tıpkı Celabuslu küçük Cumana gibi.
devamı

UNICEF İyi Niyet Elçisi David Beckham kamuoyunun Haiyan Tayfunundaki yardımlarını alkışlıyor

David Beckham dünyada kriz ortamlarındaki çocuklar için destek çağrısında bulundu.
devamı

Benim bir dileğim var..

Engeli olan çocuklar da tüm çocuklarla aynı haklara sahiptir. Engeli olan ya da olmayan her zaman, her yerde, hep birlikte olmalıyız. Ancak birlikte olursak sevgi ve saygı dolu bir dünya yaratabiliriz.
devamı

Suriyeli ve Türkiyeli çocuklar futbolcular ile el ele...

GAZIANTEP, Türkiye, Şubat 2014 - “Hayatımda ilk kez stadyumda bir maç izliyorum. Heyecanlıyım ve çok mutluyum.” Bu sözler 13 yaşında olan 8.sınıf öğrencisi Halepli Usema Hamso’ya ait. O kendisi ile birlikte Nizip 2 kampında kalan diğer 10 arkadaşı gibi, Şehit Kamil Ocak Stadyumu’nda Gaziantepspor ve Beşiktaş futbol takımları arasındaki maçı izlemek için seçilen Suriyeli çocuklardan bir tanesi. Onlar sadece maçı izlemediler, aynı zamanda maç öncesi seremonide Türk arkadaşları ve her iki takım futbolcularıyla el ele sahaya çıkarak tüm dünyaya dostluk mesajları verdiler.
devamı

Western Union, Türkiye'deki UNICEF Eğitim Projesi'ni Roberto Carlos'la duyurdu

UNICEF’le ortak hayata geçirilen PASS isimli proje, global ödeme sistemleri lideri Western Union’ın sponsoru olduğu UEFA Avrupa Ligi’ndeki maçlarda atılan her başarılı pasın orta öğretim alanında çocuklara desteğe çevrilmesinden oluşuyor.

Türkiye Spor Yazarları Derneği Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen tanıtım toplantısına ünlü futbolcu ve Sivasspor Teknik Direktörü Roberto Carlos da katılarak projede yer alan çocuklarla biraraya geldi.devamı

Humus'un Eski Kent Bölgesinde İnsani Yardım Operasyonu

Birleşmiş Milletler ile Suriye Arap Kızılay’ı tarafından başlatılan ve halen sürmekte olan insani yardım operasyonlarında son birkaç gün içinde kuşatma altındaki Humus’un Eski Kent bölgesinden tahliye edilen siviller arasında en az 500 çocuk da bulunuyor. 

devamı

Gaziantepspor ve Beşiktaş'tan UNICEF'e Anlamlı Destek

UNICEF Türkiye, Gaziantespor ve Beşiktaş, Suriyeli çocuklar için önemli bir sosyal sorumluluk etkinliğine imza atıyor. Bu işbirliği çerçevesinde Gaziantepspor ile Beşiktaş futbol takımları arasında, 7 Şubat Cuma günü Gaziantep Şehit Kamil Ocak Stadyumunda oynanacak karşılaşma öncesi her iki takım futbolcuları sahaya Suriyeli çocuklar ile el ele çıkacaklar. Konuk Beşiktaş ise sahaya “Suriyeli Çocukların Desteğinize İhtiyacı Var” pankartı ile çıkacak.
devamı